„Ola, Borys i nowi przyjaciele” Bajka, która oswaja dzieci z Ukrainy z nową rzeczywistością.

Dzięki inicjatywie dr hab. Justyny Ziółkowskiej, prof. Uniwersytetu SWPS oraz prof. Dariusza Galasińskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego powstała bajka terapeutyczna. Opowiada historię Oli i Borysa, którzy przyjeżdżają do obcego kraju i stopniowo oswajają się z nowym miejscem.

Bajka „Ola, Borys i nowi przyjaciele” powstała z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, które były zmuszone opuścić Ukrainę w związku z wybuchem wojny. Bohaterowie bajki, Ola i Borys, trafiają do Polski i choć początkowo nie czują się pewnie, to osoby i sytuacje, które spotykają powodują, że z biegiem czasu zaczynają czuć się bezpieczniej i zachowywać coraz śmielej.

Bajka powstała z potrzeby serca i w odruchu solidarności z obywatelami Ukrainy. Wystarczyły dwa dni, by zebrać zespół 20 osób, które pro bono natychmiast przystąpiły do pracy. Oprócz pomysłodawców w jego skład weszli studenci Uniwersytetu SWPS, a także:

Graficzka: Rebecca Scambler
Ilustratorka: Paula Metcalf
Tłumaczki: Olga Barabasz-Rewak (UA) i Natalya Didenko (RUS)
Konsultant językowy: Tomasz Piekot.
Proces nadzorowała od strony klinicznej Karolina Matczak

Konsultowały go: Marta Głowacka, Adela Barabasz, Tomasz Grzyb

Od początku w prace byli zaangażowani Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Przemysław Wiszewski oraz Dziekan Wydziału Psychologii we Wrocławiu Uniwersytetu SWPS, dr hab. Tomasz Grzyb.

Wydana książeczka ma być prezentem dla przyjeżdżających dzieci. Jest za darmo, można ją pobrać ze stron Centrum Interdyscyplinarnych Badań na Zdrowiem i Chorobą UWr, stron Uniwersytetu SWPS oraz Wydawnictwa UWr. Wkrótce pojawi się w wersji drukowanej.

Autorzy zachęcają rodziców do przeczytania historii Borysa i Oli z dziećmi. Niech ci mali bohaterowie staną się dla nich przewodnikami na drodze poznawania nowego kraju. Mają nadzieję, że ta opowieść doda dzieciom otuchy w poznawaniu nowej rzeczywistości.

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

Return